Giving Banner
$("#navigation").navobile({
  cta: "#show-navobile",
  changeDOM: true
})
      
Mobile Menu Icon

St. Norbert College Athletics Hall of Fame

The St. Norbert College Intercollegiate Athletics Hall of Fame was established in 1986 to give tribute and deserved recognition to former athletes, coaches and friends of the college. It is also intended to enhance school tradition by honoring those people who have shown such exceptional ability while on the campus and since graduation. The Hall of Fame increased its membership to 146 with the 2018 inductions.

Members of the Hall of Fame are selected on a biennial basis by a seven-person committee appointed by the St. Norbert athletics director. Nominations from the public are always welcome and may be sent to the athletics director. To be eligible for the Hall of Fame, athletes must be a graduate of St. Norbert College and be 10 years past their graduation year. This does not apply to contributors to the athletic department (St. Norbert coaches, staff, etc.).


Baseball

Induction Year Name Class Year
1987 Ted Fritsch 1972
1987 Steve Wilmet 1969
1991 Ron Newhouse 1960
1994 Joseph Emmerich 1984
1994 Gary Simoens 1962
1995 Kim Pierce 1976
1997 Joe Emer 1970
1998 Kurt Rotherham 1987
2001 Greg Moroder 1986
2007 Mark Kirst 1997
2009 Aaron Kramer 1998

Men’s Basketball
Induction Year Name Class Year
1986 Bob Bugalski 1955
1986 Robert Hoerning 1956
1986 Henry Jacobs 1933
1986 Mike Wisco” Wisneski 1963
1987 Bill Fitzpatrick 1948
1987 Jim Ritchay 1955
1987 Pat Smithwick 1952
1988 Leroy Floriano 1941
1988 Jack Gebler 1970
1989 Bill Feller 1960
1990 Romie Kosnar 1951
1990 David Yuenger 1936
1991 Chuck Holton 1952
1991 Ron Newhouse 1960
1991 Frank Pirman 1952
1993 Ron Brault 1967
1994 Joseph Emmerich 1984
1994 Glen Kemp 1950
1994 Jeffrey Kunz 1974
1994 Bob Neja 1956
1994 Gary Simoens 1962
1995 David Gagermeier 1965
1995 Kim Pierce 1976
1996 Les Wondrash 1943
1997 Joe Emer 1970
1998 Don Johnson 1951
1999 LeRoy Weyenberg 1965
2002 Jeff Zucchi 1989
2003 Jerry Lamers 1959
2007 Dick Rankin 1965
2009 David Minten 1965

Women’s Basketball
Induction Year Name Class Year
1984-1985 Team
1993 Geri Ann Wilkinson 1979
1994
Beckie Ann Coenen 1981
1995 Molly (McClone) Horn 1976
1996 Amy Proctor 1986
1997 Amy Spielbauer 1985
1998 Beth Pier 1987
2001 Becky Dickhut 1982
2001 Joan (Watzka) Jindra 1989
2002 Jill (Nelson) Joly 1991
2003 Carla (Biwan) Hameister 1983
2005 Kate (Sabish) Geenen 1989
2007 Julie Masino 1988
2015 Julie (Schill) Schramka 2001
2018 Bethani (Hyska) Thibodeau 1998

Boxing
Induction Year Name Class Year
1986 Johnny Anderson
1986 Savey Canadeo 1940

Coaching/Contributors
Induction Year Name Class Year
1986 Johnny Anderson
1986 Savey Canadeo 1940
1986 Thomas Hearden
1986 Howard “Chick Kolstad
1986 Mel Nicks
1987 Bill Fitzpatrick 1948
1987 Steve Wilmet 1969
1989 George Carey
1989 Jerry Feldhausen 1973
1989 Harold Schumerth 1936
1990 John Hickey 1949
1990 Romie Kosnar 1951
1990 Albert Negratti
1991 Johnny Malevich 1929
1991 Frank Pirman 1952
1992 Earl “Tuffy” McCabe 1943
1992 James Nolan 1973
1993 Ron Brault 1967
1993 Earl “Mike” Miller 1949
1993 Paul Noack 1959
1993 Connie Tilley
1994 Dick Krueger 1953
1994 Terry Pliner
1995 William Dessart 1957
1996 Don La Violette 1954
2004 Don Maslinski 1963
2007 Al Groves 1968
2009 Kathryn (Petersen) Ullman 1998
2018 Bethani (Hyska) Thibodeau 1998

Men’s Cross Country
Induction Year Name Class Year
1995 Steve Soukup 1980
1997 Bill Stenz
1986
2015 Colin McKean 2005

Women’s Cross Country
Induction Year Name Class Year
2002 Sue (Lindsley) Zimmerman 1989
2013 Nancy Gritt 1992

Football
Induction Year Name Class Year
1946 Team
1950 Team
1952 Team
1986 Thomas Hearden
1986 Robert Hoerning 1956
1986 Henry Jacobs 1933
1986 Norman Jarock 1958
1987 Bill Fitzpatrick 1948
1987 Ted Fritsch 1972
1987 Pat Smithwick 1952
1987 Steve Wilmet 1969
1988 Leroy Floriano 1941
1988 Larry Krause 1970
1988 Richard “Curt” Romanski 1952
1989 Jerry Dufek 1955
1989 Rev. Mike Hoffmann 1964
1990 John Hickey 1949
1990 Bill Van Lanen 1958
1991 Bob Barron 1959
1991 Ron Newhouse 1960
1991 Frank Pirman 1952
1992 Earl “Tuffy” McCabe 1943
1992 Donn Pierce 1975
1992 Greg Rotherham 1978
1992 Larry Schoenberger 1963
1993 Tim Gillespie 1975
1994 Dave Jauquet 1965
1994 Glen Kemp 1950
1994 Gary Simoens 1962
1994 Remy Stephenson 1976
1995 David Gagermeier 1965
1996 James Maier 1971
1996 Les Wondrash 1943
1997 Steve Mayheu 1964
1997 Clint Peters 1956
1998 Greg Benesh 1976
1998 Kurt Rotherham 1987
1999 Gerry Moseler 1962
1999 Larry Van Alstine 1956
2000 Steve Heim 1985
2000 Tim Houlton 1967
2000 Mike Whitehouse 1990
2001 Bob Toonen 1939
2002 Greg Vanderfin 1991
2003 Gerald Wilson 1953
2004 Jerry Johnson 1958
2007 Al Groves 1968
2013 Jerimiah Janssen 2002
2015 Joe Masciopinto 2004
2018 Casey Meehan 2006
2018 Kevin O'Malley 2003

Men’s Golf
Induction Year Name Class Year
1986 Johnny Anderson
1992 Nic Wahl 1959
2011 Fran Schmitz 1972

Men’s Hockey
Induction Year Name Class Year
2009 Rob Smillie 1999
2011 Tom Maryschak 1998
2011 Roby Gropp 2003
2013 Tommy Cianflone 2000
2013 Maris Ziedins 2003
2015 Jason Deitsch 2005
2018 Ryan Tew 2005

Men’s Soccer

Induction Year Name Class Year
2011 Will Carstens 1996
2015 Adam Winters 2004
2018 Aaron Sunday 2007

Women’s Soccer

Induction Year Name Class Year
2001 Diane (Sharapata) Baldwin 1989

Women’s Softball
Induction Year Name Class Year
1996 Amy Proctor 1986
1998 Beth Pier 1987
1998 Chris Pier 1987
1999 Kim Tatro 1987
2000 Terese (Noel) Deprey 1986
2000 Anne Von Rueden 1998
2002 Carri Metzler 1991
2003 Carla (Biwan) Hameister 1983
2004 Kristie (Whipp) Mayer 1992
2005 Kate (Sabish) Geenen 1989
2007 Julie Masino 1988
2007 Ann (Dellemann) Mathu 1994

Men’s Tennis
Induction Year Name Class Year
2001 Tom Ponto 1973
2002 Jeff Zucchi 1989
2018 Aaron Sunday 2007

Women’s Tennis
Induction Year Name Class Year
1993 Geri Ann Wilkinson 1979
1995 Molly (McClone) Horn 1976
2009 Kathryn (Petersen) Ullman 1998

Men’s Track & Field
Induction Year Name Class Year
1986 Henry Jacobs 1933
1986 Mike “Wisco” Wisneski 1963
1987 Bill Fitzpatrick 1948
1987 Jim Ritchay 1955
1987 Pat Smithwick 1952
1988 Gregory Frederick 1971
1989 Jerry Feldhausen 1973
1989 Rev. Mike Hoffmann 1964
1990 Romie Kosnar 1951
1990 Bill Van Lanen 1958
1991 Chuck Holton 1952
1991 Ron Newhouse 1960
1993 Tim Gillespie 1975
1995 Steve Soukup 1980
1996 Earl Herbert 1952
1997 Bill Stenz 1986
1999 Gerry Moseler 1962
2003 Gerald Wilson 1953
2005 Tim Nett 1993
2011 Fran Schmitz 1972
2013 Ben Dreyer 2003
2015 Colin McKean 2005

Women’s Track & Field
Induction Year Name Class Year
1999 Victoria (Verbrick) Daniels 1987
2000 Lynne Pliner 1989
2002 Jill (Nelson) Joly 1991
2002 Sue (Lindsley) Zimmerman 1989
2003 Laura (Salm) Fischer 1993
2018 Gaylene (Nash) Rhoden 1994

Volleyball
Induction Year Name Class Year
1993 Geri Ann Wilkinson 1979
1994 Beckie Ann Coenen 1981
1994 Liz Kleba 1981
1998 Beth Pier 1987
1999 Kim Tatro 1987
2000 Anne Von Rueden 1998
2003 Betty (Roberts) Pope 1988
2003 Melanie Shively 1993
2004 Kristie (Whipp) Mayer 1992
2018 Katie (Carrier) Astrauskas 2002
2018 Bethani (Hyska) Thibodeau 1998

Wrestling
Induction Year Name Class Year
2000 Tim Houlton 1967




Back To Top Arrow