Spring 2009 - Version 34 - Current Listing of Courses as of February 5, 2009
Registrar Home Page Registrar Resources Page Registrar Timetable Page
Note:  All changes to the original posted Timetable of Courses are noted in BLUE
GENERAL EDUCATION PROGRAM -  LOWER BIENNIUM COURSES
GS 1 RELIGIOUS STUDIES
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3604 RELS 106-A Introduction to The Bible 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 204 Pascale, R GS1L  
3481 RELS 114-A Introduction to Theology 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 208 Bostwick, J GS1L  
3482 RELS 114-B Introduction to Theology 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 209 Koenig, K GS1L  
3483 RELS 114-C Introduction to Theology 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 209 Koenig, K GS1L,HONR Honors Only
3484 RELS 114-D Introduction to Theology 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 209 Mc Elroy, D GS1L  
---R--- 1:00pm - 2:50pm BOY 209
3485 RELS 114-E Introduction to Theology 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm COF 209 Mc Elroy, D GS1L  
3486 RELS 114-F Introduction to Theology 4 LE M--W-R--- 3:00pm - 4:10pm BOY 103 Prunty, B GS1L  
GS 2 HUMAN NATURE
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3430 PHIL 120-A Philosophy of Human Nature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 201 Johnson, P GS2  
3431 PHIL 120-B Philosophy of Human Nature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 102 Kent, L GS2,HONR Honors Only
3432 PHIL 120-C Philosophy of Human Nature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am PAC 220 Holder, J GS2  
3433 PHIL 120-D Philosophy of Human Nature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 203 Waggle, L GS2  
3434 PHIL 120-E Philosophy of Human Nature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 209 Johnson, P GS2  
3435 PHIL 120-F Philosophy of Human Nature 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 208 Abel, D GS2  
3436 PHIL 120-G Philosophy of Human Nature 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 114 Schulz, J GS2  
3437 PHIL 120-H Philosophy of Human Nature 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 208 Abel, D GS2  
3599 PHIL 120-I Philosophy of Human Nature 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 006 Waggle, L GS2  
GS 3 HUMAN RELATIONSHIPS
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3231 GEOG 225-A Social Geography 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 11 Bockenhauer, M GS3  
3568 INTL 150-A Intro to Internationl Studies 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with POLI 150-A (XL37)
3600 INTL 150-B Intro to Internationl Studies 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with POLI 150-A (XL43)
3464 POLI 150-A Intro to International Studies 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with INTL 150-A (XL37)
3601 POLI 150-B Intro to International Studies 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with INTL 150-A (XL43)
3471 PSYC 100-A General Psychology 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 315 Zurawski, R GS3  
3472 PSYC 100-B General Psychology 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 201 Ngo, P GS3,GS9 Writing Intensive
3473 PSYC 100-C General Psychology 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 004 Hill-Soderlund, A GS3  
3502 SOCI 100-A Introduction to Sociology 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 103 Hofstedt, B GS3  
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3503 SOCI 100-B Introduction to Sociology 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 113 White, C GS3,GS9 Writing Intensive
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3504 SOCI 111-A Cultural Anthropology 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 202 Hyland, S GS3  
3505 SOCI 111-B Cultural Anthropology 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 202 Hyland, S GS3  
3532 SSCI 220-A Lifespan Human Devlopment 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 101 Hill-Soderlund, A GS3  
3531 SSCI 220-B Lifespan Human Devlopment 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm PAC 202 Tichy, M GS3, GS9 Non-NURS Majors, Writing Intensive (Crosslisting: XL 41)
3583 SSCI 220-C Lifespan Human Devlopment 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm PAC 202 Tichy, M GS3, GS9 NURS Majors Only, Writing Intensive (Crosslisting: XL 41)
GS 4  NATURAL WORLD
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3050 BIOL 180-A Biological Diversity +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 315 Burcham, A GS4  
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 325
3089 CHEM 100-A Applications of Chemistry +L 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm JMS 422 Ochsner, J GS4  
LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 318
3232 GEOL 105-A Geology +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 318 Gordon, E GS4 Freshmen Only
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 419
3233 GEOL 105-B Geology +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 318 Gordon, E GS4  
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 420
3234 GEOL 105-C Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 002 Ham, N GS4 Freshmen Only
LL M------ 10:00am - 12:10pm JMS 419
3235 GEOL 105-D Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 002 Ham, N GS4  
LL M------ 10:00am - 12:10pm JMS 419
3236 GEOL 105-E Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 318 Flood, T GS4 Freshmen Only
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 419
3237 GEOL 105-F Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 318 Flood, T GS4  
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 420
3582 PHYS 141-A Astronomy +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 124 Olson, M GS4  
LL --W---- 3:00pm - 4:50pm JMS 127
GS 5 CREATIVE EXPRESSION
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3018 ART 110-A History of Art 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL13)


3019 ART 110-B History of Art 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Art Majors Only (Crosslisting: XL13)
3020 ART 115-A History of Modern Art 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL14)
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3021 ART 115-B History of Modern Art 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Art Majors Only (Crosslisting: XL14)
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3022 ART 120-A Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3023 ART 120-B Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3192 ENGL 150-A Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3193 ENGL 150-B Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 204 Kegel, P GS5,GS9 Writing Intensive
3194 ENGL 150-C Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3195 ENGL 150-D Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 201 Brown, M GS5,GS9,HONR Honors Only, Writing Intensive
3196 ENGL 150-E Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 113 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3197 ENGL 150-F Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 102 Lewis, A GS5,GS9 Writing Intensive
3198 ENGL 150-G Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 102 Egan, D GS5,GS9 Writing Intensive
3199 ENGL 150-H Course Cancelled                
3200 ENGL 150-I Introduction to Literature 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 203 Neary, J GS5,GS9 Writing Intensive
3603 ENGL 150-J Introduction to Literature 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 102 Crowley, K GS5,GS9 Writing Intensive
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3201 ENGL 203-A Science Fiction and Fantasy 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 114 Pennington, J GS5  
3202 ENGL 212-A Modern British Novel 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm VCC 210 Neary, J GS5  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3203 ENGL 221-A American Short Story 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 203 Mac Diarmid, L GS5,GS9 Writing Intensive
3263 HUMA 100-A Intr Humanities thru Fine Arts 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 204 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3399 MUSI 150-A Survey of World Musics 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm PFA 140 Cook, L GS5 Non-MUSI Majors Only
GS 6  AMERICAN HERITAGE
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3012 AMER 116-A History of the United States 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 101 Kalny, C GS6 Crosslisted with HIST 116-A (XL01)
3013 AMER 116-B History of the United States 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6 Crosslisted with HIST 116-B (XL02)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3014 AMER 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with HIST 116-C (XL03)
3564 AMER 130-A United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 210 Jacobs, C GS6 Crosslisted with POLI 130-A (XL20)
3565 AMER 130-B United States Politics + Govt 4 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with POLI 130-B (XL21)
-T----- 11:00am - 12:50pm
3566 AMER 130-C United States Politics + Govt 4 LE ---R--- 3:00pm - 4:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with POLI 130-C (XL22)
-T----- 1:00pm - 2:50pm
3567 AMER 130-D United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 102 Scattergood, W GS6 Crosslisted with POLI 130-D (XL22)
3245 HIST 116-A History of the United States 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 101 Kalny, C GS6 Crosslisted with AMER 116-A (XL01)
3246 HIST 116-B History of the United States 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6 Crosslisted with AMER 116-B (XL02)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3247 HIST 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with AMER 116-C (XL03)
3264 HUMA 240-G Great American Novels 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm Pennington, J GS6  
3460 POLI 130-A United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 210 Jacobs, C GS6 Crosslisted with AMER 130-A (XL20)
3461 POLI 130-B United States Politics + Govt 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with AMER 130-B (XL21)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3462 POLI 130-C United States Politics + Govt 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with AMER 130-C (XL22)
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3463 POLI 130-D United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 102 Scattergood, W GS6 Crosslisted with AMER 130-D (XL23)
GS 7 FOREIGN HERITAGE
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
Note: GS7 Foreign Heritages requirement can be completed by studying any Foreign Language through the 102 level or one course beyond 102.
3017 ARAB 102-A Intro to the Arabic Language 2 4 GB    -  UWGB  Conner, T GS7,UWGB Course offered in cooperation with UW-GB.  To register contact the SNC Registrar's Office.  Course meets on the UW-GB campus in MAC219.
3100 CLAS 102-A Intermediate Latin 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 109 Hyland, W GS7 Crosslisted with LATN 102-A (XL07)
3217 FREN 102-A Elementary French 2 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BIC 222 Conner, T GS7  
3218 FREN 203-A Intermediate French 1 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BIC 222 Conner, T GS7  
3219 FREN 204-A Course Cancelled                
3240 GERM 204-A Intermediate German 2 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 106 Humphrey, N GS7  
3243 HIST 113-A Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 201 Lamar, M GS7  
3244 HIST 113-B Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 201 Lamar, M GS7  
3602 HIST 113-C Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 201 Lamar, M GS7  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3248 HIST 118-A Survey of African History 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 210 Tashjian, V GS7  
3249 HIST 118-B Survey of African History 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 210 Tashjian, V GS7,GS9 Writing Intensive
3250 HIST 122-A Modern East Asia 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Crosslisted with PHLP 122-A (XL017)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3251 HIST 122-B Modern East Asia 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Cross-listed with PHLP 122-B (XL018)
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3331 JAPN 102-A Elementary Japanese 2 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 108 Torimoto, I GS7  
3332 JAPN 204-A Intermediate Japanese 2 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 108 Torimoto, I GS7  
3335 LATN 102-A Intermediate Latin 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 109 Hyland, W GS7 Cross-listed with CLAS 102
3451 PHLP 100-A Philippine Culture + Society 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 208 Bautista, C GS7  
3452 PHLP 122-A Modern East Asia 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Crosslisted with HIST 122-A (XL17)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3453 PHLP 122-B Modern East Asia 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Crosslisted with HIST 122-B (XL18)
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3519 SPAN 102-A Elementary Spanish 2 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 209 Day, J GS7  
3520 SPAN 203-A Intermediate Spanish 1 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 210 Ellis, B GS7  
3521 SPAN 203-B Intermediate Spanish 1 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 203 Day, J GS7  
3522 SPAN 204-A Intermediate Spanish 2 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 108 Paul, M GS7  
3523 SPAN 204-B Intermediate Spanish 2 4 LE M--W-R--- 3:00pm - 4:10pm BOY 108 Collins, S GS7  
GS 8 QUANTITATIVE SKILLS
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3340 MATH 114-A Algebra and Finite Mathematics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 316 TBA, T GS8  
3341 MATH 114-B Algebra and Finite Mathematics 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 316 TBA, T GS8  
3342 MATH 115-A Pre-Calculus Mathematics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 316 Frohliger, J GS8  
3343 MATH 115-B Pre-Calculus Mathematics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 315 Carroll, C GS8  
3344 MATH 124-A Survey of Calculus 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 201 Carroll, C GS8  
3345 MATH 124-B Survey of Calculus 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 201 Carroll, C GS8  
3346 MATH 124-C Survey of Calculus 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 201 Muhs, K GS8  
3347 MATH 131-A Calculus + Analytic Geometry 1 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 006 Frohliger, J GS8  
3348 MATH 132-A Calculus + Analytic Geometry 2 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 202 Leiterman, T GS8  
3533 SSCI 224-A Basic Statistics 4 LE M--R-- 10:00am - 10:50am COF 15 Ngo, P GS8  
          T---F-- 10:00am - 10:50am COF 109      
3534 SSCI 224-B Basic Statistics 4 LE M--W--- 5:00pm - 5:50pm BOY 209 White, C GS8 Non-Nursing Majors Only, Crosslisted with SSCI 224-C (XL33)
          T--R--- 5:00pm - 5:50pm COF 109      
3535 SSCI 224-C Basic Statistics 4 LE M--W--- 5:00pm - 5:50pm BOY 209 White, C GS8 Nursing Majors Only, Crosslisted with SSCI 224-B (XL33)
          T--R--- 5:00pm - 5:50pm COF 109      
GS9 WRITING INTENSIVE LOWER BIENNIUM COURSES
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3472 PSYC 100-B General Psychology 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 201 Ngo, P GS3,GS9 Writing Intensive
3503 SOCI 100-B Introduction to Sociology 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 113 White, C GS3,GS9 Writing Intensive
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3022 ART 120-A Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3023 ART 120-B Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3192 ENGL 150-A Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3193 ENGL 150-B Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 204 Kegel, P GS5,GS9 Writing Intensive
3194 ENGL 150-C Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3195 ENGL 150-D Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 201 Brown, M GS5,GS9,HONR Honors Only, Writing Intensive
3196 ENGL 150-E Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 113 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3197 ENGL 150-F Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 102 Lewis, A GS5,GS9 Writing Intensive
3198 ENGL 150-G Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 102 Egan, D GS5,GS9 Writing Intensive
3199 ENGL 150-H Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 203 Lewis, A GS5,GS9 Writing Intensive
3200 ENGL 150-I Introduction to Literature 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 203 Neary, J GS5,GS9 Writing Intensive
3603 ENGL 150-J Introduction to Literature 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 102 Crowley, K GS5,GS9 Writing Intensive
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3203 ENGL 221-A American Short Story 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 203 Mac Diarmid, L GS5,GS9 Writing Intensive
3263 HUMA 100-A Intr Humanities thru Fine Arts 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 204 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3249 HIST 118-B Survey of African History 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 210 Tashjian, V GS7,GS9 Writing Intensive
3531 SSCI 220-B Lifespan Human Devlopment 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm PAC 202 Tichy, M GS3, GS9 Non-NURS Majors, Writing Intensive (Crosslisting: XL 41)
3583 SSCI 220-C Lifespan Human Devlopment 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm PAC 202 Tichy, M GS3, GS9 NURS Majors Only, Writing Intensive (Crosslisting: XL 41)
GENERAL STUDIES UPPER BIENNIUM COURSES
GS 1 RELIGIOUS STUDIES
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3416 PEAC 318-A Feminist Theology 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 318 Burke Ravizza, B GS1U Crosslisted with RELS 318/WMGS 318-A (XL29)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3488 RELS 312-A Mission + Identity: the Church 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 202 Wadell, P GS1U  
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3489 RELS 314-A Ancient Israelite Theology 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 114 Bolin, T GS1U  
3490 RELS 314-B Ancient Israelite Theology 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 114 Bolin, T GS1U,HONR Honors Only
3491 RELS 318-A Feminist Theology 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 318 Burke Ravizza, B GS1U Crosslisted with PEAC 318/WMGS 318-A (XL29)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3492 RELS 320-A The Christian Tradition 4 LE M--W-R--- 3:00pm - 4:10pm BOY 209 Bauman-Martin, B GS1U Non-RELS Majors Only (XL )
3494 RELS 322-A Religious Heritge Hebrew Bible 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 106 Pascale, R GS1U  
3495 RELS 322-B Course Cancelled                
3496 RELS 331-A Judaism and Christianity 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 209 Bauman-Martin, B GS1U  
3497 RELS 333-A Christian Ethics: Theo + Socty 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 318 Burke Ravizza, B GS1U Non-RELS Majors Only (XL )
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3498 RELS 333-B Christian Ethics: Theo + Socty 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 202 Wadell, P GS1U Non-RELS Majors Only (XL )
3500 RELS 355-A Theology of Spirituality 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 208 Bostwick, J GS1U  
3557 WMGS 318-A Feminist Theology 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 318 Burke Ravizza, B GS1U Crosslisted with PEAC 318/RELS 318-A (XL29)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
GS 10 WESTERN TRADITION
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3103 CLAS 325-A Classical Mythology 4 LE M--W---- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Risden, E GS10 Crosslisted with WOLT 325-B (XL44)
3605 CLAS 325-B Classical Mythology 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 107 Risden, E GS10 Crosslisted with WOLT 325-A (XL10)
3105 CLAS 334-A Tragedy and Philosophy 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 101 Waggle, L GS10 Non-PHIL Majors Only, Crosslisted with PHIL 334-A/B (XL12)
3257 HIST 350-A Modern European History 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 101 Lovano, M GS10 Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL24)
3259 HIST 350-C Modern European History 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 101 Lovano, M GS10,HONR Honors Only, Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL25)
3402 MUSI 317-A Evolution of Jazz 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am PFA 140 High, E GS10 Non-MUSI Majors Only, (Crosslisting: XL35)
3441 PHIL 315-A Ethics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 114 Schulz, J GS10 Non-PHIL Majors Only, (Crosslisting: XL31)
3445 PHIL 334-A Tragedy and Philosophy 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 101 Waggle, L GS10 Non-PHIL Majors Only, Crosslisted with CLAS 334-A (Crosslisting: XL12)
3513 SOCI 351-A Classical Sociological Theory 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 202 Benton, J GS10 Non-SOCI Majors Only (Crosslisting: XL32)
3540 THEA 337-A Contemporary Theatre 4 LE M--W-R--- 3:00pm - 4:10pm BAC 130 Rupsch, S GS10 Non-THEA Majors Only, (Crosslisting: XL34)
3560 WOLT 325-A Classical Mythology 4 LE M--W---- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Risden, E GS10 Crosslisted with CLAS 325-A (XL10)
3605 WOLT 325-B Classical Mythology 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 107 Risden, E GS10 Crosslisted with CLAS 325-B (XL44)
GS 11 GLOBAL SOCIETY
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3116 COME 343-A Internatl Mass Communication 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 202 Wong, K GS11 Non-COME Majors Only, (Crosslisting: XL12)
LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm
3128 CSCI 310-A Computing in a Global Society 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm COF 108 Mc Vey, B GS11  
LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 203
3216 ENVS 300-A Environmental Science +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 002 Ham, N GS11  
LL M------ 3:00pm - 4:50pm JMS 419
3253 HIST 316-A The Americas 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS11 Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL19)
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3270 IDIS 363-A Poverty and Social Justice 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 209 Brickner, S GS11 Crosslisted with PEAC 363-A (XL27), Service Learning Component Required
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3409 NSCI 348-A Bioterrorism +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 404 Hunnicutt, D GS11, HONR Honors Only
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 301
3417 PEAC 325-A Ethics: International Issues 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BAC 130 Schulz, J GS11 Non-PHIL Majors Only, Crosslisted with PHIL 325-A (XL30)
3419 PEAC 363-A Poverty and Social Justice 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 209 Brickner, S GS11 Crosslisted with IDIS 363-A (XL27), Service Learning Component Required
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3443 PHIL 325-A Ethics: International Issues 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BAC 130 Schulz, J GS11 Non-PHIL Majors Only, Crosslisted with PEAC 325-A (Crosslisting: XL30)
3536 SSCI 301-A Environmental Studies +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 15 Bockenhauer, M GS11  
LL --W---- 3:00pm - 4:50pm COF 15
3537 SSCI 301-B Environmental Studies +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 11 Bockenhauer, M GS11  
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm COF 15
GS 12 SENIOR COLLOQUIUM
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3222 GENS 403-A Ideal Societies 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 101 Humphrey, N GS12  
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3223 GENS 408-A Social Inequalities 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 209 Mogi-Hein, Y GS12  
3224 GENS 408-B Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 115 Delano-Oriaran, O GS12,HONR Honors Only
3225 GENS 408-C Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 113 Carpenter-Siegel, C GS12  
3226 GENS 408-D Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 113 Carpenter-Siegel, C GS12  
3227 GENS 411-A Vietnm War + Amer Imaginatn 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 101 Kalny, C GS12  
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3228 GENS 419-A Course Cancelled                
3229 GENS 420-A The End of The World 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 210 Kramer, R GS12  
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3230 GENS 420-B The End of The World 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 210 Kramer, R GS12  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
HONORS PROGRAM
ONLY STUDENTS IN THE HONORS PROGRAM MAY REGISTER FOR THE FOLLOWING COURSES
LOWER BIENNIUM HONORS COURSES
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3483 RELS 114-C Introduction to Theology 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 209 Koenig, K GS1L,HONR Honors Only
3431 PHIL 120-B Philosophy of Human Nature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 102 Kent, L GS2,HONR Honors Only
3195 ENGL 150-D Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 201 Brown, M GS5,GS9,HONR Honors Only, Writing Intensive
3014 AMER 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with HIST 116-C (XL03)
3247 HIST 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with AMER 116-C (XL03)
UPPER BIENNIUM HONORS COURSES
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3490 RELS 314-B Ancient Israelite Theology 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 114 Bolin, T GS1U,HONR Honors Only
3259 HIST 350-C Modern European History 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 101 Lovano, M GS10,HONR Honors Only, Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL25)
3260 HIST 350-D Modern European History 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 101 Lovano, M HONR Honors Only, HIST Majors Only (Crosslisting: XL25)
3224 GENS 408-B Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 115 Delano-Oriaran, O GS12,HONR Honors Only
3409 NSCI 348-A Bioterrorism +L 4 Lec M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 404 Hunnicutt, D GS11, HONR Honors Only
Lab ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 301
 
2009 SPRING SEMESTER COURSES By DISCIPLINE
 
ACCOUNTING (ACCT)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3001 ACCT 205-A Financial Accounting 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 207 Vandenberg, A    
3002 ACCT 205-B Financial Accounting 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 207 Vandenberg, A    
3003 ACCT 205-C Financial Accounting 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 207 Ritsema, C    
3004 ACCT 206-A Course Cancelled                
3005 ACCT 206-B Managerial Accounting 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 208 Gemignani, M    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3609 ACCT 206-C Managerial Accounting 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 208 Gemignani, M    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3006 ACCT 316-A Adv Managerial Accounting 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 207 Jenkel, I   Meets 1st 7 weeks
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3607 ACCT 316-B Adv Managerial Accounting 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 207 Jenkel, I   Meets 1st 7 weeks
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3007 ACCT 320-A Acctg: Govt / Not-for-Profit 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 207 Jenkel, I   Meets 2nd 7 weeks
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3608 ACCT 320-B Acctg: Govt / Not-for-Profit 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 207 Jenkel, I   Meets 2nd 7 weeks
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3008 ACCT 326-A Intermediate Accounting 2 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 207 Ritsema, C    
3009 ACCT 326-B Intermediate Accounting 2 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 207 Ritsema, C    
3010 ACCT 421-A Adv Federal Income Tax 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 15 Vandenberg, A   Meets 1st 7 weeks
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3011 ACCT 422-A Acctng Business Combinations 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 15 Vandenberg, A   Meets 2nd 7 weeks
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
AMERICAN STUDIES (AMER)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3012 AMER 116-A History of the United States 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 101 Kalny, C GS6 Crosslisted with HIST 116-A (XL01)
3013 AMER 116-B History of the United States 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6 Crosslisted with HIST 116-B (XL02)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3014 AMER 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with HIST 116-C (XL03)
3564 AMER 130-A United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 210 Jacobs, C GS6 Crosslisted with POLI 130-A (XL20)
3565 AMER 130-B United States Politics + Govt 4 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with POLI 130-B (XL21)
-T----- 11:00am - 12:50pm
3566 AMER 130-C United States Politics + Govt 4 LE ---R--- 3:00pm - 4:50pm BIC 214 Wegge, D GS6 Crosslisted with POLI 130-C (XL22)
-T----- 1:00pm - 2:50pm
3567 AMER 130-D United States Politics + Govt 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 102 Scattergood, W GS6 Crosslisted with POLI 130-D (XL22)
3015 AMER 236-A Survey of U.S. Literature 2 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 102 Egan, D   Crosslisted with ENGL 236-A (XL04)
3572 AMER 335-A Legislative Politics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 204 Jacobs, C   Crosslisted with POLI 335-A (XL39)
3016 AMER 499-A Amer Studies Research Project 0 IN    -    Egan, D   AMER Minors under the 2005+ Catalogs
ARABIC (ARAB)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3017 ARAB 102-A Intro to the Arabic Language 2 4 GB    -  UWGB  Conner, T GS7,UWGB Course offered in cooperation with UW-GB.  To register contact the SNC Registrar's Office.  Course meets on the UW-GB campus in MAC 219.
ART (ART)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3018 ART 110-A History of Art 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL13)


3019 ART 110-B History of Art 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Art Majors Only (Crosslisting: XL13)
3020 ART 115-A History of Modern Art 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL14)
--W---- 9:00am - 9:50am BAC 130
---R--- 11:00am - 12:50pm BAC 130
3021 ART 115-B History of Modern Art 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BAC 130 Neilson, J GS5 Art Majors Only (Crosslisting: XL14)
--W---- 9:00am - 9:50am BAC 130
---R--- 11:00am - 12:50pm BAC 130
3022 ART 120-A Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Non-Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm BAC 130
3023 ART 120-B Modrn Sculpture / Architecture 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 130 Bohne, W GS5,GS9 Writing Intensive, Art Majors Only (Crosslisting: XL15)
---R--- 1:00pm - 2:50pm BAC 130
3024 ART 135-A Drawing and Design 4 LE M---R-F-- 8:00am - 9:50am BAC 210 Gordon, J    
3025 ART 135-B Drawing and Design 4 LE M----F-- 11:00am - 1:30pm BAC 210 Gordon, J    
3026 ART 135-C Drawing and Design 4 LE M--W-R--- 6:00pm - 7:50pm BAC 110 Dunsmoor, C    
3027 ART 224-A Introductory Sculpture 4 LE M--W---- 12:20pm - 2:50pm BAC 050 Bohne, W    
3028 ART 230-A Introductory Printmaking 4 LE M---R-F-- 8:00am - 9:50am BAC 240 Taylor, D    
3029 ART 280-A Intro Photgrphy / Electrnc Img 4 LE M--W---- 11:00am - 1:30pm BAC 220 Rocheleau, S    
3030 ART 314-A Clay and Metal 4 LE M------ 10:00am - 12:10pm BAC 010 Taylor, D    
----F-- 10:00am - 12:10pm
--W---- 11:00am - 12:10pm
3031 ART 324-A Intermediate Sculpture 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BAC 050 Bohne, W    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3032 ART 330-A Intermediate Printmaking 4 LE M---R-F-- 8:00am - 9:50am BAC 240 Taylor, D    
3033 ART 335-A Advertising Design 4 LE M--W---- 11:00am - 1:30pm BAC 220 Pirman, B    
3034 ART 340-A Intermediate Painting 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BAC 200 Neilson, J    
3035 ART 350-A Computer Graphics 4 LE M--W-R--- 3:00pm - 4:50pm BAC 220 Pirman, B    
3036 ART 380-A Interm Photgrphy / Elctrnc Img 4 LL ----F-- 9:00am - 9:50am BAC 220 Rocheleau, S    
LL M----R-- 9:00am - 10:50am BAC 220
3037 ART 399-A Life Drawing and Illustration 4 LE M--W-R--- 6:00pm - 7:50pm BAC 210 Stasiak, M    
3038 ART 424-A Advanced Sculpture 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BAC 050 Bohne, W    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3039 ART 430-A Advanced Printmaking 4 LE M---R-F-- 8:00am - 9:50am BAC 240 Taylor, D    
3040 ART 440-A Advanced Painting 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BAC 260 Neilson, J    
3041 ART 460-A New Media Art 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BAC 220 Rocheleau, S    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3042 ART 480-A Adv Photgrphy / Elctrnc Image 4 LL ----F-- 9:00am - 9:50am BAC 220 Rocheleau, S    
M----R-- 9:00am - 10:50am
3043 ART 485-A Design for the Web 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 220 Pirman, B    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3044 ART 494-A Internship 4 IN -T----- 3:00pm - 4:50pm JMS 315 Schroth, J   Instructor Permission Only (Crosslisting: XL05)
3045 ART 499-A Senior Art Review 0 IN    -  BAC  Taylor, D   ART Majors under the 2005+ Catalogs
BIOLOGY (BIOL)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3046 BIOL 121-A General Biology 2 +L 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm JMS 325 Burcham, A    
LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 315
3047 BIOL 121-B General Biology 2 +L 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm JMS 323 Burcham, A    
LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 315
3048 BIOL 121-C General Biology 2 +L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 318 Anderson, D    
LL ---R--- 1:00pm - 2:50pm JMS 325
3049 BIOL 121-D General Biology 2 +L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 318 Anderson, D    
LL ---R--- 1:00pm - 2:50pm JMS 323
3050 BIOL 180-A Biological Diversity +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 315 Burcham, A GS4  
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 325
3051 BIOL 215-A Human Anatomy & Physiology +L 5 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 006 Bailey, D   Reserved for Nursing Majors.

LL -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 327
3052 BIOL 244-A Genetics +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 318 Feirer, R    
LL ---R--- 1:00pm - 2:50pm JMS 320
3053 BIOL 244-B Genetics +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 318 Feirer, R    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 320
3054 BIOL 244-C Genetics +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 318 Feirer, R    
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 320
3055 BIOL 244-D Genetics +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 318 Feirer, R    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 320
3056 BIOL 320-A Human Anatomy and Histology +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 003 Anderson, D    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 226
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 226
3057 BIOL 365-A Immunology +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 002 Hunnicutt, D    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 301
3058 BIOL 368-A Course Cancelled                
3059 BIOL 385-A Endocrinology +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 002 Bailey, D    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 327
3576 BIOL 390-A Ichthyology +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 002 Choudhury, A    
BUSINESS ADMINISTRATION (BUAD)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3060 BUAD 142-A Computer Applictns in Business 4 LL M------F-- 11:00am - 12:10pm COF 109 Molnar, K    
 ---W----- 11:00am - 12:10pm COF 209    
3061 BUAD 142-B Computer Applictns in Business 4 LL M------F-- 12:20pm - 1:30pm COF 109 Molnar, K    
 ---W----- 12:20pm - 1:30pm COF 209    
3062 BUAD 142-C Computer Applictns in Business 4 LL M------F-- 1:40pm - 2:50pm COF 109 Hussin, B    
 ---W----- 1:40pm - 2:50pm COF 202    
3063 BUAD 142-D Course Cancelled                
3064 BUAD 230-A Foundations of Management 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 15 Senjem, J    
3065 BUAD 230-B Foundations of Management 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 15 Senjem, J    
3066 BUAD 230-C Foundations of Management 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 11 Beukema, P    
---R--- 1:00pm - 2:50pm COF 11
3067 BUAD 270-A Marketing Concepts and Issues 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 208 Harris, J    
3068 BUAD 270-B Marketing Concepts and Issues 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 208 Harris, J    
3069 BUAD 270-C Marketing Concepts and Issues 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 201 Grassl, W    
3070 BUAD 270-D Marketing Concepts and Issues 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 201 Grassl, W    
3071 BUAD 284-A Statistics for Business / Econ 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am COF 207 Molnar, K    
3072 BUAD 284-B Statistics for Business / Econ 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am COF 15 Stollak, M    
3073 BUAD 284-C Statistics for Business / Econ 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 15 Stollak, M    
3074 BUAD 333-A Operations Management 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 209 Elfner, E    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3075 BUAD 337-A Behavior in Organizations 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 203 Stollak, M    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3076 BUAD 350-A Corporate Finance 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 15 Bursik, P    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3077 BUAD 350-B Corporate Finance 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 15 Bursik, P    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3078 BUAD 352-A Financial Institutns / Markets 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 203 Bursik, P    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3079 BUAD 372-A Marketing Research 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 108 Grassl, W    
3080 BUAD 375-A Consumer Behavior 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm COF 208 Harris, J    
3081 BUAD 390-A Business Law 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 209 Doering, J    
3082 BUAD 390-B Business Law 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm COF 15 Hammer, M    
3083 BUAD 469-A Intl Bus / LAS Senior Seminr 2 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 210 Pahl, J   Crosslisted with IBLS 469-A (XL06)
LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 210
3084 BUAD 485-A Strategic Management Seminar 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 11 Pahl, J    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3085 BUAD 485-B Strategic Management Seminar 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 209 Elfner, E    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3086 BUAD 485-C Strategic Management Seminar 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 201 Senjem, J    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3087 BUAD 485-D Strategic Management Seminar 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 209 Elfner, E    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3088 BUAD 494-A Internship 4 IN TBA - BIC 222 Pahl, J    
CHEMISTRY (CHEM)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3089 CHEM 100-A Applications of Chemistry +L 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm JMS 422 Ochsner, J GS4  
LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 318
3090 CHEM 107-A General Chemistry 2 +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 004 Poister, D    
LL --W---- 3:00pm - 4:50pm JMS 422
3091 CHEM 107-B General Chemistry 2 +L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 004 Prince, Ben    
LL -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 422
3092 CHEM 107-C General Chemistry 2 +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 004 Cunningham, K    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 422
3093 CHEM 222-A Organic Chemistry Intermed +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 006 Russel, J    
LL M------ 3:00pm - 5:50pm JMS 423
3579 CHEM 222-B Organic Chemistry Intermed +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 006 Russel, J    
LL --W---- 3:00pm - 5:50pm JMS 423
3094 CHEM 232-A Organic Chem Research Emph +L 4 LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 404 Russel, J    
LL --W---- 3:00pm - 5:50pm JMS 
3095 CHEM 302-A Environmental Chemistry +L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 002 Poister, D    
LL ---R--- 1:00pm - 3:50pm JMS 421
3096 CHEM 305-A Inorganic Chemistry +L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 404 Cunningham, K    
LL ---R--- 1:00pm - 3:50pm JMS 424
3097 CHEM 312-A Instrumental Analysis +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 404 Ochsner, C    
LL ---R--- 1:00pm - 3:50pm JMS 426
3098 CHEM 332-A Physical Chemistry 2 +L 4 LL -T----- 8:00am - 8:50am JMS 404 Scheich, L    
LL --W---- 9:00am - 9:50am
LL ---R--- 11:00am - 12:50pm
Lab -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 
3099 CHEM 351-A Biochemistry 2 +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 404 Ochsner, C    
LL --W---- 3:00pm - 5:50pm JMS 425
CLASSICAL STUDIES (CLAS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3100 CLAS 102-A Intermediate Latin 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 109 Hyland, W GS7 Crosslisted with LATN 102-A (XL07)
3101 CLAS 111-A Elementary Greek 1 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 106 Wehling, J   Crosslisted with GREK 111--A (XL08)
3102 CLAS 260-A Early Christian Monasticism 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 109 Hyland, W   Crosslisted with RELS 260-A (XL09)
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3103 CLAS 325-A Classical Mythology 4 LE M--W---- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Risden, E GS10 Crosslisted with WOLT 325-A (XL10)
3605 CLAS 325-B Classical Mythology 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 107 Risden, E GS10 Crosslisted with WOLT 325-A (XL10)
3104 CLAS 328-A History of Ancient Rome 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 101 Lovano, M   Crosslisted with HIST 328-A (XL11)
3105 CLAS 334-A Tragedy and Philosophy 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 101 Waggle, L GS10 Non-PHIL Majors Only, Crosslisted with PHIL 334-A/B (XL12)
COMMUNICATION & MEDIA STUDIES (COME)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3107 COME 122-A Interpersonal Communication 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 201 Hutchinson, K    
3108 COME 122-B Interpersonal Communication 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 201 Hutchinson, K    
3109 COME 124-A Principles Mass Communication 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 203 Wong, K    
3110 COME 124-B Principles Mass Communication 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 203 Wong, K    
3111 COME 222-A Small Group Communication 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 107 Neuliep, J    
3112 COME 252-A Writing for Media 4 LE M---R--- 9:00am - 9:50am BOY 109 Milbourn, M    
-T---F-- 9:00am - 9:50am COF 109    
3113 COME 322-A Business + Professnl Speaking 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BIC 214 Ourada, K    
3114 COME 322-B Business + Professnl Speaking 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BIC 214 Ourada, K    
3115 COME 323-A Nonverbal Communication 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 201 Hutchinson, K    
3116 COME 343-A Internatl Mass Communication 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 202 Wong, K GS11 Non-COME Majors Only, (Crosslisting: XL12)
---R--- 1:00pm - 2:50pm COF 202
3117 COME 343-B Internatl Mass Communication 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 202 Wong, K   COME Majors Only, (Crosslisting: XL12)
---R--- 1:00pm - 2:50pm COF 202
3118 COME 383-A Media Ethics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 107 Smith, J    
3119 COME 384-A Comm Technology Social Change 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 204 Smith, J    
3120 COME 389-A Special Topics: Health Communication 4 LE M--W-R--- 3:30pm - 4:40pm BOY 114 Ourada, K   NURS Majors Only (Crosslisting: XL 42)
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3571 COME 389-B Special Topics: Health Communication 4 LE M--W-R--- 3:30pm - 4:40pm BOY 114 Ourada, K CMCO  Communication + Media Majors Only (Crosslisting: XL 42), Communications Area Elective
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3121 COME 427-A Communication Theory 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 107 Neuliep, J    
3122 COME 427-B Communication Theory 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 107 Neuliep, J    
---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 107
3123 COME 467-A Television Criticism 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 315 Smith, J    
---R--- 1:00pm - 2:50pm JMS 315
3124 COME 494-A Internship 4 LE -T----- 3:00pm - 4:50pm JMS 315 Schroth, J   Instructor Permission Only, (Crosslisting: XL05)
COMPUTER SCIENCE (CSCI)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3125 CSCI 110-A Intro Computer Programming +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 208 Pankratz, D    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 108
3126 CSCI 205-A Softwr Eng/ Elem Data Struct+L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 203 Mc Vey, B    
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 112
3127 CSCI 220-A Adv Data / File Structures +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 203 Blahnik, J    
LL M------ 3:00pm - 4:50pm COF 112
3128 CSCI 310-A Computing in a Global Society 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm COF 108 Mc Vey, B GS11 Non-CSCI Majors Only, (Crosslisting: XL038)
LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 203
3570 CSCI 310-B Computing in a Global Society 4 LL ---R--- 11:00am - 12:50pm COF 108 Mc Vey, B   CSCI Majors Only, (Crosslisting: XL038)
LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 203
3129 CSCI 330-A Database Techniques/Modeling+L 4 LL M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 203 Blahnik, J    
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm COF 112
3130 CSCI 373-A Communications / Networks +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 210 Rohm, D    
LL -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 216
3131 CSCI 460-A Senior Capstone Experience +L 4 LL ---R--- 1:00pm - 2:50pm COF 112 Pankratz, D    
LL M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 203
ECONOMICS (ECON)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3132 ECON 101-A Macroeconomics 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am COF 209 Odorzynski, S    
3133 ECON 101-B Macroeconomics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 209 Odorzynski, S    
3134 ECON 101-C Macroeconomics 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 209 Quinn, K    
3135 ECON 102-A Microeconomics 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am COF 208 Dubas, J    
3136 ECON 102-B Microeconomics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 208 Dubas, J    
3137 ECON 102-C Microeconomics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 11 von der Ruhr, M    
3138 ECON 102-D Microeconomics 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 11 von der Ruhr, M    
3139 ECON 251-A Intermediate Macroeconomics 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm COF 208 Dubas, J    
3140 ECON 326-A Advanced Applied Econometrics 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BAC 130 von der Ruhr, M    
3561 ECON 332-A Economics of Family and Gender 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 210 Quinn, K    
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3562 ECON 341-A Economics of Sports 2 4 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm COF 210 Quinn, K    
-T----- 11:00am - 12:50pm
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3141 ECON 391-A Public Finance 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 202 Odorzynski, S    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
EDUCATION (EDUC)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
Early Adolescent Block - the following courses must be taken concurrently
3168 EDUC 330-A Erly Adolescnt: Non-Acad Needs 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 115 Kirst, S   Early Adolescence Block
3169 EDUC 331-A Adolescent Literature 2 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 115 Landt, S   Early Adolescence Block
3170 EDUC 332-A Adol Psych + Methds Middle Sch 2 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 115 Riggle, R   Early Adolescence Block
3171 EDUC 333-A Early Adolescent: Assessment 2 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm BOY 115 Greenlaw, M   Early Adolescence Block
3172 EDUC 334-A Middle School Field Experience 2 LE ---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 115 Riggle, R   Early Adolescence Block
Elementary Sophomore Block - the following courses must be taken concurrently
3148 EDUC 223-B Instructional Technology 0 LB M----F-- 1:00pm - 2:50pm BIC 220 Lukens, K   Non-credit lab for Elementary sophomore block
3149 EDUC 226-A Elem/Middle Socl Studies Meth 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm LIB 309 Correia, S   Elementary Sophomore Block
---R--- 1:00pm - 2:50pm LIB 309
3154 EDUC 249-A Elem Pre-Stud Tchg 150 Clk Hrs 2 IN --W---- 3:30pm - 4:50pm BOY 210 Mogi-Hein, Y   Elementary Sophomore Block
3163 EDUC 281-B Teach Childrn w/ Disabilities 2 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm LIB 309 Skivington, M   Elementary Sophomore Block
3164 EDUC 285-A Elementary Sch Science Methods 2 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am PAC 202 Kirst, S   Elementary Sophomore Block
LE -T----- 8:00am - 8:50am PAC 202
3165 EDUC 286-A Elementary School Math Methods 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am PAC 202 Kirst, S   Elementary Sophomore Block
LE --W---- 12:20pm - 2:50pm PAC 220
3176 EDUC 362-A Children`s Literature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am LIB 309 Landt, S   Elementary Sophomore Block
Secondary Sophomore Block - the following courses must be taken concurrently
3147 EDUC 223-A Instructional Technology 0 LB M----F-- 10:00am - 12:00pm BIC 220 Lukens, K   Non-credit lab for Secondary sophomore block
3155 EDUC 250-A Sec Pre-Stud Tchg 150 Clk Hrs 2 LE ---R--- 3:30pm - 4:50pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3157 EDUC 252-A The Comprehensive High School 2 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3158 EDUC 254-A Instruct Methods: Adolescents 2 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3162 EDUC 281-A Teach Childrn w/ Disabilities 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm PAC 202 Skivington, M   Secondary Sophomore Block
LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm PAC 202
3175 EDUC 351-A Read + Lang Arts-Content Areas 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 115 Landt, S   Secondary Sophomore Block
LE --W---- 9:00am - 9:50am
LE ---R--- 11:00am - 12:50pm
Full Listing of Education Courses is as follows:
3143 EDUC 120-A Psychology for Teaching 2 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 115 Riggle, R   Corequisite: Must be taken with EDUC 125-A
3144 EDUC 120-B Psychology for Teaching 2 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 115 Rutter, R   Corequisite: Must be taken with EDUC 125-B
3145 EDUC 125-A Foundations U.S. Education 2 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 115 Delano-Oriaran, O   Corequisite: Must be taken with EDUC 120-A
3146 EDUC 125-B Foundations U.S. Education 2 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 115 Rutter, R   Corequisite: Must be taken with EDUC 120-B
3147 EDUC 223-A Instructional Technology 0 LB M----F-- 10:00am - 12:00pm BIC 220 Lukens, K   Non-credit lab for Secondary sophomore block
3148 EDUC 223-B Instructional Technology 0 LB M----F-- 1:00pm - 2:50pm BIC 220 Lukens, K   Non-credit lab for Elementary sophomore block
3149 EDUC 226-A Elem/Middle Socl Studies Meth 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm LIB 309 Correia, S   Elementary Sophomore Block
---R--- 1:00pm - 2:50pm LIB 309
3150 EDUC 227-A Elem/Early Child Music Ed Meth 2 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am PFA  Schmidt, H   Early Childhood-Middle Childhood Cert.
3151 EDUC 228-A Elem/Middle Sch Music Ed Meth 2 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am PFA  Schmidt, H   Middle Childhood-Early Adolescence Cert.
3152 EDUC 235-A Teaching Methods in the Arts 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BAC 210 Schaeffer, C    
3153 EDUC 235-B Teaching Methods in the Arts 2 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm BAC 210 Schaeffer, C    
3154 EDUC 249-A Elem Pre-Stud Tchg 150 Clk Hrs 2 IN --W---- 3:30pm - 4:50pm BOY 210 Mogi-Hein, Y   Elementary Sophomore Block
3155 EDUC 250-A Sec Pre-Stud Tchg 150 Clk Hrs 2 LE ---R--- 3:30pm - 4:50pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3156 EDUC 250-B Course Cancelled                
3157 EDUC 252-A The Comprehensive High School 2 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3158 EDUC 254-A Instruct Methods: Adolescents 2 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm LIB 309 Correia, S   Secondary Sophomore Block
3159 EDUC 272-A Mult Cult Ear Chd Iss-Inst Met 2 LE -T-W---- 8:00am - 9:50am BOY 234 Delano-Oriaran, O    
LE ----F-- 8:00am - 9:50am LIB 309
3160 EDUC 274-A Role of Play Grwth Dev Yng Chd 2 LE M--W---- 11:00am - 12:10pm PAC 202 Tichy, M    
3161 EDUC 277-A Health Education Methods 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 204 Schaeffer, C    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3162 EDUC 281-A Teach Childrn w/ Disabilities 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm PAC 202 Skivington, M   Secondary Sophomore Block
---R--- 1:00pm - 2:50pm PAC 202
3163 EDUC 281-B Teach Childrn w/ Disabilities 2 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm LIB 309 Skivington, M   Elementary Sophomore Block
3164 EDUC 285-A Elementary Sch Science Methods 2 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am PAC 202 Kirst, S   Elementary Sophomore Block
LE -T----- 8:00am - 8:50am PAC 202
3165 EDUC 286-A Elementary School Math Methods 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am PAC 202 Kirst, S   Elementary Sophomore Block
LE --W---- 12:20pm - 2:50pm PAC 220
3166 EDUC 310-A ESL Methods 2 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm PAC 202 Mogi-Hein, Y   ESL Minor Requirement
LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 209
3167 EDUC 318-A General Music in Secondry Schl 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am PFA 140 Schmidt, H    
---R--- 11:00am - 11:50am PFA 140
3168 EDUC 330-A Erly Adolescnt: Non-Acad Needs 2 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 115 Kirst, S   Early Adolescence Block
3169 EDUC 331-A Adolescent Literature 2 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 115 Landt, S   Early Adolescence Block
3170 EDUC 332-A Adol Psych + Methds Middle Sch 2 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 115 Riggle, R   Early Adolescence Block
3171 EDUC 333-A Early Adolescent: Assessment 2 LE ---R--- 1:00pm - 2:50pm BOY 115 Greenlaw, M   Early Adolescence Block
3172 EDUC 334-A Middle School Field Experience 2 LE ---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 115 Riggle, R   Early Adolescence Block
3173 EDUC 337-A Learning Disabilities 2 LE --W---- 4:00pm - 5:50pm BOY 201 Skivington, M   Adaptive Education add-on certificate
3174 EDUC 350-A Devlpm Reading + Language Arts 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 113 Faase, D    
--W---- 9:00am - 9:50am BOY 113
---R--- 11:00am - 12:50pm BOY 113
3175 EDUC 351-A Read + Lang Arts-Content Areas 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 115 Landt, S   Secondary Sophomore Block
--W---- 9:00am - 9:50am BOY 115
---R--- 11:00am - 12:50pm BOY 115
3176 EDUC 362-A Children`s Literature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am LIB 309 Landt, S   Elementary Sophomore Block
3177 EDUC 373-A Writng Process Soc/Psy Elemnts 4 LE M------ 5:00pm - 7:50pm Off Campus Anderson, M   Taught at Jefferson Elementary
3178 EDUC 386-A Readng Improvmnt Elem/Mid Schl 4 LE M---R--- 8:00am - 9:50am LIB 309 Faase, D    
3179 EDUC 386-B Readng Improvmnt Elem/Mid Schl 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 115 Shafer, P    
3180 EDUC 392-A Hst + Phil: Early Childhood Ed 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm LIB 309 Tichy, M    
3181 EDUC 394-A Curr + Instr Plan Young Childn 4 LE -T----- 6:00pm - 7:50pm BOY 109 Lueck, B    
   -  BOY 115
3182 EDUC 440-A Student Teach: Early Childhood 4/8 IN    -  BOY 115 Faase, D   Enroll for 4 or 8 credits
3183 EDUC 445-A Student Teach: Middl Childhood 4/8 IN    -  BOY 115 Faase, D   Enroll for 4 or 8 credits
3184 EDUC 450-A Student Teach: Erly Adolescnce 4/8 IN    -  BOY 115 Faase, D   Enroll for 4 or 8 credits
3185 EDUC 455-A Student Teach: Adolescence 4/8 IN    -  BOY 115 Faase, D   Enroll for 4 or 8 credits
3186 EDUC 469-A Student Teach: General Music 4/8 IN    -  PFA  Paulsen, K   Music Education Majors Only, Enroll for 4 or 8 credits
3187 EDUC 470-A Student Teach: Choral Music 4/8 IN    -  PFA  Paulsen, K   Music Education Majors Only, Enroll for 4 or 8 credits
3188 EDUC 475-A Student Teach: Instrmntl Mus 1 4/8 IN    -  PFA  Paulsen, K   Music Education Majors Only, Enroll for 4 or 8 credits
3189 EDUC 476-A Student Teach: Instrmntl Mus 2 4/8 IN    -  PFA  Paulsen, K   Music Education Majors Only, Enroll for 4 or 8 credits
3190 EDUC 477-A Overseas Student Teaching 0 IN    -  PFA  Delano-Oriaran, O   Non-Credit Course
3191 EDUC 531-A Transformative Self-Assessment 3 LE M------ 4:30pm - 7:30pm BOY 210 Kirst, S   Graduate Level Course
ENGLISH (ENGL)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3192 ENGL 150-A Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3193 ENGL 150-B Introduction to Literature 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 204 Kegel, P GS5,GS9 Writing Intensive
3194 ENGL 150-C Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 103 Neary, L GS5,GS9 Writing Intensive
3195 ENGL 150-D Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 201 Brown, M GS5,GS9,HONR Honors Only, Writing Intensive
3196 ENGL 150-E Introduction to Literature 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 113 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3197 ENGL 150-F Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 102 Lewis, A GS5,GS9 Writing Intensive
3198 ENGL 150-G Introduction to Literature 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 102 Egan, D GS5,GS9 Writing Intensive
3199 ENGL 150-H Course Cancelled                
3200 ENGL 150-I Introduction to Literature 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 203 Neary, J GS5,GS9 Writing Intensive
3603 ENGL 150-J Introduction to Literature 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 102 Crowley, K GS5,GS9 Writing Intensive
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3201 ENGL 203-A Science Fiction and Fantasy 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 114 Pennington, J GS5  
3202 ENGL 212-A Modern British Novel 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm VCC 210 Neary, J GS5  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3203 ENGL 221-A American Short Story 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 203 Mac Diarmid, L GS5,GS9 Writing Intensive
3204 ENGL 226-A Survey of English Literature 2 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 203 Neary, J    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3205 ENGL 236-A Survey of U.S. Literature 2 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 102 Egan, D   Crosslisted with AMER 236-A (XL04)
3206 ENGL 289-A Special Topics: Creative Nonfiction Workshop 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 106 Mac Diarmid, L    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3207 ENGL 305-A Literary Theory and Writing 4 LE M-----F-- 11:00am - 12:10pm COF 209 Pennington, J    
--W---- 11:00am - 12:10pm COF 109    
3208 ENGL 306-A Business Writing 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 108 Brown, M    
--W---- 9:00am - 9:50am BOY 108
---R--- 11:00am - 12:50pm COF 109
3209 ENGL 308-A Poetry Workshop 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 106 Mac Diarmid, L    
3210 ENGL 310-A Contemp U.S. Ethnic Fiction 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 102 Crowley, K    
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3211 ENGL 317-A Course Cancelled                
3212 ENGL 325-A Chaucer 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 204 Risden, E    
3213 ENGL 489-A Adv Sem Engl Literary Studies: Hurston and Morrison 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 102 Egan, D    
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3214 ENGL 494-A Internship 4 IN -T----- 3:00pm - 4:50pm JMS 315 Schroth, J   Instructor Permission Only, (Crosslisting: XL05)
3215 ENGL 499-A Portfolio Completion 0 IN    -    Risden, E    
ENVIRONMENTAL SCIENCE (ENVS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3216 ENVS 300-A Environmental Science +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 002 Ham, N GS11  
LL M------ 3:00pm - 4:50pm JMS 419
FRENCH (FREN)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3217 FREN 102-A Elementary French 2 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BIC 222 Conner, T GS7  
3218 FREN 203-A Intermediate French 1 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BIC 222 Conner, T GS7  
3219 FREN 204-A Course Cancelled                
3220 FREN 375-A French Civilization 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BIC 222 Conner, T    
3221 FREN 400-A Senior Capstone Seminar 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm VCC 210 Beane-Katner, L    
GENERAL STUDIES (GENS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3222 GENS 403-A Ideal Societies 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 101 Humphrey, N GS12  
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3223 GENS 408-A Social Inequalities 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 209 Mogi-Hein, Y GS12  
3224 GENS 408-B Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 115 Delano-Oriaran, O GS12,HONR Honors Only
3225 GENS 408-C Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 113 Carpenter-Siegel, C GS12  
3226 GENS 408-D Social Inequalities 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 113 Carpenter-Siegel, C GS12  
3227 GENS 411-A Vietnm War + Amer Imaginatn 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 101 Kalny, C GS12  
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3228 GENS 419-A Course Cancelled                
3229 GENS 420-A The End of The World 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 210 Kramer, R GS12  
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3230 GENS 420-B The End of The World 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 210 Kramer, R GS12  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
GEOGRAPHY (GEOG)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3231 GEOG 225-A Social Geography 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 11 Bockenhauer, M GS3  
GEOLOGY (GEOL)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3232 GEOL 105-A Geology +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 318 Gordon, E GS4 Freshmen Only
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 419
3233 GEOL 105-B Geology +L 4 LL M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 318 Gordon, E GS4  
LL -T----- 1:00pm - 2:50pm JMS 420
3234 GEOL 105-C Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 002 Ham, N GS4 Freshmen Only
LL M------ 10:00am - 12:10pm JMS 419
3235 GEOL 105-D Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 002 Ham, N GS4  
LL M------ 10:00am - 12:10pm JMS 419
3236 GEOL 105-E Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 318 Flood, T GS4 Freshmen Only
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 419
3237 GEOL 105-F Geology +L 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 318 Flood, T GS4  
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 420
3238 GEOL 300-A Mineralogy +L 4 LL -T----- 8:00am - 8:50am JMS 420 Flood, T    
LL --W---- 9:00am - 9:50am JMS 420
LL ---R--- 11:00am - 12:50pm JMS 420
LL ---R--- 1:00pm - 2:50pm JMS 420
3239 GEOL 320-A Course Cancelled                
3573 GEOL 322-A Sedimentology/ Stratigraphy +L 4 LL M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am JMS 420 Gordon, E    
  -T----- 11:00am - 12:50pm JMS 420
GERMAN (GERM)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3240 GERM 204-A Intermediate German 2 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 106 Humphrey, N GS7  
3241 GERM 305-A Intro German Lit + Lit Critism 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BIC 222 Humphrey, N    
3575 GERM 390-A Adv Grammar, Convers, + Comp 4 GB    -  UWGB  Conner, T UWGB Course offered in cooperation with UW-GB.  To register contact the SNC Registrar's Office.  Course meets on the UW-GB campus in MAC 234.
GREEK (GREK)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3242 GREK 111-A Elementary Greek 1 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 106 Wehling, J   Crosslisted with CLAS 111-A (XL08)
HISTORY (HIST)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3243 HIST 113-A Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 201 Lamar, M GS7  
3244 HIST 113-B Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 201 Lamar, M GS7  
3602 HIST 113-C Westrn Civ 2:Early/ Mod Europe 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 201 Lamar, M GS7  
---R--- 3:00pm - 4:50pm
3245 HIST 116-A History of the United States 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am BOY 101 Kalny, C GS6 Crosslisted with AMER 116-A (XL01)
3246 HIST 116-B History of the United States 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6 Crosslisted with AMER 116-B (XL02)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3247 HIST 116-C History of the United States 4 LE -T--R--- 6:00pm - 7:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS6,HONR Honors Only, Crosslisted with AMER 116-C (XL03)
3248 HIST 118-A Survey of African History 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 210 Tashjian, V GS7  
3249 HIST 118-B Survey of African History 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 210 Tashjian, V GS7,GS9 Writing Intensive
3250 HIST 122-A Modern East Asia 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Crosslisted with PHLP 122-A (XL017)
---R--- 1:00pm - 2:50pm BOY 208
3251 HIST 122-B Modern East Asia 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 208 Patterson, W GS7 Cross-listed with PHLP 122-B (XL018)
---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 208
3252 HIST 311-A Course Cancelled                
3253 HIST 316-A The Americas 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 202 Mc Andrews, L GS11 Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL19)
---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 202
3254 HIST 316-B The Americas 4 LE -T----- 1:00pm - 2:50pm BOY 202 Mc Andrews, L   HIST Majors Only (Crosslisting: XL19)
---R--- 3:00pm - 4:50pm BOY 202
3255 HIST 328-A History of Ancient Rome 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 101 Lovano, M   Crosslisted with CLAS 328-A (XL11)
3256 HIST 341-A Islam + Victoriansm 19C Africa 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 210 Kramer, R    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3257 HIST 350-A Modern European History 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 101 Lovano, M GS10 Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL24)
3258 HIST 350-B Modern European History 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm BOY 101 Lovano, M   HIST Majors Only (Crosslisting: XL24)
3259 HIST 350-C Modern European History 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 101 Lovano, M GS10,HONR Honors Only, Non-HIST Majors Only (Crosslisting: XL25)
3260 HIST 350-D Modern European History 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 101 Lovano, M HONR Honors Only, HIST Majors Only (Crosslisting: XL25)
3261 HIST 351-A Women Gender and Imperialism 4 LE M--W---- 3:00pm - 4:50pm BOY 106 Tashjian, V   Crosslisted with WMGS 351-A (XL26)
3262 HIST 364-A Modern Korea 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 208 Patterson, W    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
HUMANITIES (HUMA)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3263 HUMA 100-A Intr Humanities thru Fine Arts 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 204 Westergan, S GS5,GS9 Writing Intensive
3264 HUMA 240-G Great American Novels 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 203 Pennington, J GS6  
3265 HUMA 494-A Internship 4 LE -T----- 3:00pm - 4:50pm JMS 315 Schroth, J   Instructor Permission Only, (Crosslisting: XL05)
INTERNATIONAL BUSINESS & LANGUAGE AREA STUDIES (IBLS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3266 IBLS 469-A Intl Bus / LAS Senior Seminr 2 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 210 Pahl, J   Crosslisted with BUAD 469-A (XL06)
LE -T----- 1:00pm - 2:50pm COF 210
INTER-DIVISIONAL (IDIS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3267 IDIS 100-A College Writing 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 204 Kegel, P    
3268 IDIS 110-A Academic Survival Skills 2 LE -T----- 8:00am - 8:50am JMS 003 Goode-Bartholomew, K    
LE --W---- 9:00am - 9:50am
LE ---R--- 11:00am - 12:50pm
3269 IDIS 120-A SUCCESS Program Participation 0 GP    -    Goode-Bartholomew, K   Required for SUCCESS Program Participants
3270 IDIS 363-A Poverty and Social Justice 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am BOY 209 Brickner, S GS11 Crosslisted with PEAC 363-A (XL27), Service Learning Component Required
LE --W---- 9:00am - 9:50am
LE ---R--- 11:00am - 12:50pm
INTERNATIONAL EDUCATION (INED)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3271 INED 3000-A SNC Study Abroad: England 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3272 ...INED 3001-A Foundation for Intl Education 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3273 ...INED 3002-A Goldsmiths College 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3274 ...INED 3003-A Lancaster University 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3275 ...INED 3004-A Warwick University 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3276 ...INED 3005-A University of Westminster 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3277 ...INED 3006-A University of Manchester 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3278 INED 3020-A SNC Study Abroad: Ireland 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3279 ...INED 3021-A Natl U of Ireland-Galway 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3280 ...INED 3022-A Natl U of Ireland-Maynooth 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3281 ...INED 3023-A University of Limerick 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3282 ...INED 3024-A Foundation for Intl Ed-Dublin 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3283 ...INED 3025-A University College Cork 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3284 INED 3040-A SNC Study Abroad: Scotland 12 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3285 ...INED 3041-A University of Stirling 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3286 INED 3060-A SNC Study Abroad: Wales 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3287 ...INED 3061-A University of Swansea 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3288 INED 3100-A SNC Study Abroad: Austria 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3289 ...INED 3101-A University of Salzburg 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3290 INED 3120-A SNC Study Abroad: France 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3291 ...INED 3121-A University of Grenoble-AIFS 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3292 ...INED 3122-A Catholic University of Lille 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3293 ...INED 3123-A Univ of Paris IV Sorbonne-AIFS 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3294 INED 3140-A SNC Study Abroad: Germany 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3295 ...INED 3143-A Philipps University - Marburg 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3296 INED 3180-A SNC Study Abroad: Italy 12 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3297 ...INED 3182-A Meditern Center for Arts + Sci 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3298 ...INED 3184-A John Cabot University - Rome 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3299 ...INED 3185-A Florence Univ of the Arts 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3300 INED 3200-A SNC Study Abroad:Netherlands 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3301 ...INED 3201-A University of Gröningen 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3302 INED 3240-A SNC Study Abroad: Spain 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3303 ...INED 3243-A Toledo - Univ of Minnesota 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3304 INED 3244-A Valencia - Univ of Virginia 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3305 ...INED 3245-A Univ of Nebrija-Madrid 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3306 INED 3400-A SNC Study Abroad: Egypt 12 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3307 ...INED 3401-A American University in Cairo 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3308 INED 3440-A SNC Study Abroad: S.Africa 12 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3309 ...INED 3441-A Interstudy S.Africa -Cape Town 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3310 ...INED 3442-A School for Internatnl Training 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3311 ...INED 3443-A InterStudy Kwazulu-Natal Howrd 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3312 INED 3550-A SNC Study Abroad: Uganda 12 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3569 ...INED 3551-A School for Internatnl Training 0 SA    -  Off Campus Wopat, C    
3313 INED 3600-A SNC Study Abroad: Chile 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3314 ...INED 3601-A University of Chile 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3315 INED 3620-A SNC Study Abroad: Ecuador 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3316 ...INED 3622-A Unversidad San Fran. de Quito 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3317 INED 3700-A SNC Study Abroad: Japan 12 SA    -  Off Campus Sands, R    
3318 ...INED 3702-A Sophia University 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3319 ...INED 3703-A BAC- Sapporo Japan 0 SA    -  Off Campus Sands, R    
3320 INED 3800-A SNC Study Abroad: Australia 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3321 ...INED 3801-A Macquarie University 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3322 ...INED 3802-A Bond University 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3323 ...INED 3803-A Univ of the Sunshine Coast 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3329 ...INED 38042-A Amer. Catholic Univ - Sidney 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3324 ...INED 3805-A University of Melbourne 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3325 ...INED 3806-A Murdoch University 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3326 ...INED 3807-A Intl Coll of Management Syndey 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3327 INED 3820-A SNC Study Abroad:New Zealand 12 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
3328 ...INED 3821-A University of Canterbury 0 SA    -  Off Campus Tullbane, J    
INTERNATIONAL STUDIES (INTL)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3568 INTL 150-A Intro to Internationl Studies 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with POLI 150-A (XL37)
3600 INTL 150-B Intro to Internationl Studies 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm BOY 103 Villarroel, G GS3 Crosslisted with POLI 150-A (XL43)
3330 INTL 400-A Course Cancelled                
JAPANESE (JAPN)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3331 JAPN 102-A Elementary Japanese 2 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am BOY 108 Torimoto, I GS7  
3332 JAPN 204-A Intermediate Japanese 2 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am BOY 108 Torimoto, I GS7  
3333 JAPN 389-A Special Topics: Intensive Intermediate Japanese 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 108 Torimoto, I    
See New & Special Topics Course Descriptions at http://www.snc.edu/registrar/Spring2009_NewCourses.htm
3334 JAPN 390-A Adv Conversatn Grammar + Comp 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm BOY 108 Torimoto, I   Instructor Permission Only
LATIN (LATN)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3335 LATN 102-A Intermediate Latin 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am   Hyland, W GS7 Cross-listed with CLAS 102
LEADERSHIP STUDIES (LEAD)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3336 LEAD 200-A Intro to Leadership Studies 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 208 Tullbane, J    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3337 LEAD 378-A Leadership and Society 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm BOY 201 Faase, T   Crosslisted with SOCI 378-A (XL28)
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3338 LEAD 400-A Leadership Studies Capstone 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am VCC 210 Mumma, S    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
MATHEMATICS (MATH)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3339 MATH 102-A Basic Algebra 2 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 202 Prince, B    
3340 MATH 114-A Algebra and Finite Mathematics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 316 Prince, B GS8  
3341 MATH 114-B Algebra and Finite Mathematics 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 316 Prince, B GS8  
3342 MATH 115-A Pre-Calculus Mathematics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am JMS 316 Frohliger, J GS8  
3343 MATH 115-B Pre-Calculus Mathematics 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm JMS 315 Carroll, C GS8  
3344 MATH 124-A Survey of Calculus 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 201 Carroll, C GS8  
3345 MATH 124-B Survey of Calculus 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 201 Carroll, C GS8  
3346 MATH 124-C Survey of Calculus 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 201 Muhs, K GS8  
3347 MATH 131-A Calculus + Analytic Geometry 1 4 LE M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm JMS 006 Frohliger, J GS8  
3348 MATH 132-A Calculus + Analytic Geometry 2 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm COF 202 Leiterman, T GS8  
3349 MATH 212-A Math Applicatns Upper Elem/Mid 4 LE -T----- 8:00am - 8:50am COF 210 Muhs, K    
--W---- 9:00am - 9:50am
---R--- 11:00am - 12:50pm
3350 MATH 233-A Calculus + Analytic Geometry 3 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am COF 210 Thorsen, A    
3351 MATH 250-A Advanced Foundations Math 4 LE M--W-R-F-- 8:00am - 8:50am JMS 316 Frohliger, J    
3352 MATH 303-A Linear Algebra 4 LE M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm COF 202 Thorsen, A    
3353 MATH 310-A Differential Equations 4 LE -T----- 11:00am - 12:50pm COF 201 Leiterman, T    
  ---R--- 1:00pm - 1:50pm  
---R--- 2:00pm - 2:50pm COF 108  
3354 MATH 315-A Numerical Analysis 4 LE M--W---- 1:40pm - 2:50pm COF 210 Leiterman, T    
 --------F-- 1:40pm - 2:50pm COF 108
--W---- 3:00pm - 3:50pm COF 108
3355 MATH 321-A Probability + Statistics 4 LE M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am COF 202 Muhs, K    
3356 MATH 499-A Senior Examination 0 IN    -    Frohliger, J    
MILITARY SCIENCE (MILS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3357 MILS 102-A Leadershp + Military Science 2 2 LL -T----- 11:00am - 12:50pm SJH 101 Bringer, C    
---R--- 3:00pm - 4:50pm SJH 101
3358 MILS 202-A Basic Leadershp + Management 2 4 LL -T----- 8:00am - 8:50am SJH 101 Bringer, C    
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm SJH 101
3359 MILS 302-A Adv Leadership + Management 2 4 LL ---R--- 3:00pm - 5:50pm SJH 101 Bringer, C    
3360 MILS 402-A Applied Leadrshp + Managmnt 2 4 LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm SJH 101 Bringer, C    
-T----- 6:00pm - 7:50pm SJH 101
MUSIC (MUSI)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
All Applied Music Lessons Require Ensemble Participation and a Studio Class in Addition to Time Listed
3361 MUSI 012-A Wind Ensemble 1 EN M-T-W-R--- 5:00pm - 5:50pm PFA 03 Schmidt, F   Audtion Required
3362 MUSI 014-A Concert Band 1 EN M--W---- 4:00pm - 4:50pm PFA 03 High, E    
3363 MUSI 015-A Chamber Singers 1 EN M--W--F-- 1:40pm - 2:50pm PFA 122 Paulsen, K   Audtion Required
3364 MUSI 017-A Concert Choir 1 EN -T----- 11:00am - 12:50pm PFA 122 Paulsen, K    
EN ---R--- 1:00pm - 2:50pm PFA 122
3365 MUSI 018-A Brass Ensemble 1 EN    -  PFA 03 Cook, L    
3366 MUSI 018-B Brass Ensemble 1 EN    -  PFA 03 High, E    
3367 MUSI 019-A Accompanying 1 EN    -  PFA 135 Moss, E   Audtion Required
     
3368 MUSI 020-A Vocal Jazz Workshop 1 EN --T------ 2:00pm - 2:50pm PFA 122 Thier, B   Audtion Required
---R--- 4:00pm - 4:50pm PFA 122
3369 MUSI 021-A Jazz Ensemble 1 EN M--W--F-- 12:20pm - 1:30pm PFA 03 High, E   Audtion Required
3370 MUSI 022-A Woodwind Ensemble 1 EN    -  PFA 135 Schmidt, F   Audtion Required
3371 MUSI 023-A Flute Choir 1 EN    -  PFA 03 Schmidt, H   Audtion Required
3372 MUSI 024-A Clarinet Choir 1 EN    -  PFA 03 Schmidt, F   Audtion Required
3373 MUSI 051-A Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Niu, Y   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3374 MUSI 051-B Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Paulsen, K   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3375 MUSI 051-C Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Rosewall, M   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3376 MUSI 051-D Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Feldmann, L   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3574 MUSI 051-E Course Cancelled                
3377 MUSI 052-A Piano 2 IN -T----- 3:00pm - 3:50pm PFA STUDIO Moss, E   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3378 MUSI 053-A Brass 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Cook, L   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3379 MUSI 053-B Brass 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO High, E   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3380 MUSI 054-A Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Schmidt, F   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3381 MUSI 054-B Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Schmidt, H   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3382 MUSI 054-C Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Gross Hixon, A   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3383 MUSI 054-D Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO TBA, T   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3384 MUSI 055-A Organ 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Verkuilen, J   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3385 MUSI 058-A Percussion 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Robl, J   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3386 MUSI 061-A Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Niu, Y   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3387 MUSI 061-B Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Paulsen, K   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3388 MUSI 061-C Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 TBA, T   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3389 MUSI 061-D Voice 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA 122 Rosewall, M   Performance Class, Co-requisite MUSI 015 or 017
3390 MUSI 062-A Piano 2 IN -T----- 3:00pm - 3:50pm PFA STUDIO Moss, E   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3391 MUSI 063-A Brass 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Cook, L   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3392 MUSI 063-B Brass 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO High, E   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3393 MUSI 064-A Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Schmidt, F   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3394 MUSI 064-B Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Schmidt, H   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3395 MUSI 064-C Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Gross Hixon, A   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3396 MUSI 064-D Woodwinds 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO TBA, T   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3397 MUSI 065-A Organ 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Verkuilen, J   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
3398 MUSI 068-A Percussion 2 IN -T----- 4:00pm - 4:50pm PFA STUDIO Robl, J   Performance Class, Co-requisite MUSI 012 or 014
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3399 MUSI 150-A Survey of World Musics 4 LE M--W--F-- 11:00am - 12:10pm PFA 140 Cook, L GS5 Course Open to All Majors
3400 MUSI 168-A Comprehensive Musicianship 2 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am PFA 140 Thier, B    
LL M------ 3:00pm - 3:50pm PFA 140
3401 MUSI 268-A Comprehensive Musicianshp 4 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm PFA 122 Rosewall, M    
LL -T----- 12:00pm - 12:50pm PFA  Feldmann, L
3402 MUSI 317-A Evolution of Jazz 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am PFA 140 High, E GS10 Non-MUSI Majors Only, (Crosslisting: XL35)
3403 MUSI 317-B Evolution of Jazz 4 LE M-T--R-F-- 10:00am - 10:50am PFA 140 High, E   MUSI Majors Only, (Crosslisting: XL35)
3404 MUSI 346-A Vocal Diction and Pedagogy 2 LE -T----- 1:00pm - 1:50pm PFA 140 Niu, Y    
---R--- 3:00pm - 3:50pm
3405 MUSI 365-A Brass Methods 2 LE -T----- 11:00am - 11:50am PFA 03 High, E    
---R--- 1:00pm - 2:50pm
3406 MUSI 368-A Comprehensive Musicianship 6 4 LL M-T--R-F-- 9:00am - 9:50am PFA 122 Rosewall, M    
3407 MUSI 381-A Introduction to Conducting 2 LE M------ 3:00pm - 3:50pm PFA 122 Paulsen, K    
--W---- 3:00pm - 4:50pm PFA 122
3408 MUSI 420-A Merit Recital 4 LE    -  PFA  TBA, T   Instructor Consent
NATURAL SCIENCE (NSCI)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3409 NSCI 348-A Bioterrorism +L 4 LL M--W--F-- 11:00am - 12:10pm JMS 404 Hunnicutt, D GS11, HONR Honors Only
LL ---R--- 3:00pm - 4:50pm JMS 301
NURSING (NURS)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3410 NURS 104-A Fundamentals of Nursing Care 1 2 LL M------ 5:00pm - 6:45pm JMS 404 Hanrahan, S / Choudhury   NURS Majors Only
3627 NURS 104C-B Nursing Care 1 (with CNA Cert) 1.5 LL M------ 5:00pm - 6:45pm JMS 404 Hanrahan, S / Choudhury   NURS Majors Only
3411 NURS 204-A Pathophysiology 2 2 BC    -  BCON  Boerst / Choudhury   NURS Majors Only, Add CRN to schedule + enroll through BCON
3412 NURS 205-A Pharmacology 3 BC    -  BCON  Boerst / Choudhury   NURS Majors Only, Add CRN to schedule + enroll through BCON
3413 NURS 208-A Nursing Care Practicum 2 BC    -  BCON  Boerst / Choudhury   NURS Majors Only, Add CRN to schedule + enroll through BCON
ONEIDA (ONEI)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3414 ONEI 101-A Elementary Oneida Language 1 3 GB    -  UWGB  Conner, T UWGB Course offered in cooperation with UW-GB.  To register contact the SNC Registrar's Office.
3415 ONEI 102-A Elementary Oneida Language 2 4 GB    -  UWGB  Conner, T UWGB Course offered in cooperation with UW-GB.  To register contact the SNC Registrar's Office.
PEACE & JUSTICE (PEAC)
CRN Crs Id Sec Course Title Cr. Act. Days Time Location Instructor Attributes Notes
3416